Przejdź do treści

EkoMBR – Generacja nowoczesnych oczyszczalni ścieków

Strona główna » Masz problemy z WIOŚ? Nasza odpowiedź – MBR!

Masz problemy z WIOŚ? Nasza odpowiedź – MBR!

  • przez

Każ­dy wła­ści­ciel i użyt­kow­nik oczysz­czal­ni ście­ków do­sko­na­le zna treść „Ob­wiesz­cze­nia Mi­ni­stra Śro­do­wi­ska w spra­wie  wy­so­ko­ści sta­wek kar za prze­kro­cze­nie wa­run­ków wpro­wa­dza­nia ście­ków do wód lub do zie­mi oraz za prze­kro­cze­nie do­pusz­czal­ne­go po­zio­mu ha­ła­su”. Kwo­ty za prze­kro­cze­nia są znacz­ne i zda­rza się, że na nie­jed­nej oczysz­czal­ni wy­so­ce ob­cią­ża­ją bu­dżet.

Eks­plo­ata­to­rzy kon­wen­cjo­nal­nych oczysz­czal­ni ście­ków ma­ją świa­do­mość, że nie jest ła­two utrzy­mać pa­ra­me­try ja­ko­ścio­we ście­ków oczysz­czo­nych na wy­ma­ga­nym po­zio­mie, a ostat­nie la­ta po­ka­zu­ją, że wy­ma­ga­nia te ule­ga­ją cią­głe­mu za­ostrze­niu. Nie­ste­ty wie­le oczysz­czal­ni zo­sta­ło wy­bu­do­wa­nych dzie­siąt­ki lat te­mu a za­in­sta­lo­wa­ne tam urzą­dze­nia nie speł­nia­ją współ­cze­snych wy­mo­gów czy­sto­ści. Po­nad­to są oczysz­czal­nie znaj­du­ją­ce się na te­re­nach szcze­gól­nie wraż­li­wych (oko­li­ce mo­rza, je­zior, re­zer­wa­tów, ob­sza­rów Na­tu­ra 2000), na któ­rych wy­stę­pu­ją spe­cjal­ne for­my ochro­ny przy­ro­dy, a więc ab­so­lut­nie nie moż­na do­pusz­czać do za­nie­czysz­cza­nia tych miejsc. Pro­ble­mów z Wo­je­wódz­kim In­spek­to­ra­tem Ochro­ny Śro­do­wi­ska do­świad­cza­ją rów­nież wła­ści­cie­le oczysz­czal­ni po­ło­żo­nych w re­jo­nach tu­ry­stycz­nych, gdzie w okre­sach se­zo­no­wych prze­kra­cza­ne są do­pusz­czal­ne war­to­ści pa­ra­me­trów na wy­lo­cie z oczysz­czal­ni.

Efek­ty ja­kie mo­że uzy­skać każ­da z oczysz­czal­ni ście­ków, bez wzglę­du na to, czy bę­dzie to obiekt no­wy, czy mo­der­ni­zo­wa­ny po­ka­zu­ją pa­ra­me­try ja­ko­ścio­we ście­ków oczysz­czo­nych z mem­bra­no­wej oczysz­czal­ni w miej­sco­wo­ści Ro­wy, po­ło­żo­nej w gmi­nie Ust­ka. Jest ona jed­ną z pierw­szych oczysz­czal­ni wy­bu­do­wa­nych w tech­no­lo­gii MBR w Pol­sce. W 2013 r. ule­gła roz­bu­do­wie i mo­der­ni­za­cji, a za­sto­so­wa­ne mo­du­ły mem­bra­no­we spra­wi­ły, że efek­tyw­ność oczysz­cza­nia kształ­tu­je się na bar­dzo wy­so­kim po­zio­mie, co po­ka­zu­ją po­ni­żej przed­sta­wio­ne da­ne.

Po­wo­dów, przez któ­re wła­ści­cie­le oczysz­czal­ni ście­ków ma­ją pro­ble­my z WIOŚ jest znacz­nie wię­cej, niż te przed­sta­wio­ne po­wy­żej. Na szczę­ście na­uka w dzie­dzi­nie ochro­ny śro­do­wi­ska ule­ga cią­głe­mu roz­wo­jo­wi, a jed­nym z efek­tów te­go roz­wo­ju jest mem­bra­no­wa oczysz­czal­nia ście­ków – MBR – tech­no­lo­gia gwa­ran­tu­ją­ca naj­wyż­szą efek­tyw­ność oczysz­cza­nia ście­ków, w ro­zu­mie­niu dy­rek­ty­wy IPPC (In­te­gra­ted Pol­lu­tion Pre­ven­tion and Con­trol).

Oczysz­czal­nia ście­ków po­sia­da zróż­ni­co­wa­ne po­zwo­le­nie wod­no­praw­ne na okres se­zo­nu (mi­ni­mal­ny pro­cent re­duk­cji) oraz po­za se­zo­nem (do­pusz­czal­ne stę­że­nie za­nie­czysz­czeń w ście­kach oczysz­czo­nych.

Nie jest moż­li­we uzy­ska­nie tak sta­bil­nych wy­ni­ków na oczysz­czal­niach sto­su­ją­cych kon­wen­cjo­nal­ne ukła­dy oczysz­cza­nia ście­ków, dla­te­go też war­to wdro­żyć tech­no­lo­gię MBR i po­zbyć się pro­ble­mów z WIOŚ.